ROCZNICE I WYDARZENIA

2022-03-28
Pogrzeb Aleksandra Tarnawskiego


W wieku 101 lat zmarł mjr Aleksander Tarnawski „Upłaz”, ostatni żyjący cichociemny – poinformował Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie. Wskazano, że był jednym z 316 polskich żołnierzy Armii Krajowej, którzy skoczyli do okupowanej Polski w trakcie II wojny światowej.

Urodził się 8 stycznia 1921 w Słocinie, obecnie części Rzeszowa. Studiował chemię na Uniwersytecie Lwowskim. Po wybuchu II wojny światowej służył w 1. Dywizji Grenadierów we Francji, następnie trafił do Wielkiej Brytanii, gdzie służył 16. Brygadzie Pancernej, a następnie w 1 Dywizji Pancernej. Przeszedł szkolenie w dywersji. Cztery miesiące później został zaprzysiężony w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza w Chicheley.

Skierowano go na staż w oddziałach brytyjskich. Następnie trafił do Sekcji Dyspozycyjnej Sztabu Naczelnego Wodza. 1 marca 1944 roku został mianowany podporucznikiem.

Bohater wojny

Nocą z 16 na 17 kwietnia 1944 roku został zrzucony do kraju w ramach operacji „Weller 12". Działał między innymi w okręgu AK Nowogródek. Czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po zakończeniu wojny osiadł na Śląsku, zamieszkał w Gliwicach. W 1945 roku otrzymał pracę w Polskim Radiu w Warszawie. Później pracował jako chemik, między innymi na Politechnice Śląskiej oraz Instytucie Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach.
We wrześniu 2014 roku, w wieku 93 lat, wykonał w tandemie skok spadochronowy z żołnierzami jednostki specjalnej GROM z wysokości 2 tys. metrów. Był honorowym prezesem Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Awans na majora otrzymał 19 grudnia 2018 roku.

O jego losach powstała książka „Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim Upłaz”, autorstwa Michała Wójcika i Emila Marata.


Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się